English/العربیة
۱۴۰۰ دوشنبه ۲۹ شهريور
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
 
پذیرش بدون آزمون دانشجو
گفت‌وگوي خواندني با نويسنده ادبيات پايداري؛
شهدا را من انتخاب نكردم، انتخاب شدم/ جوانان هنرشان را نذر شهدا كنند/ ورود نوقلم‌ها به حوزه شهيدنگاري؟ اين گوي و اين ميدان
به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول، خوزستان نامي آشنا براي هر ايراني است و وقتي از دوران دفاع مقدس ياد مي‌شود بي‌اختيار در هر كجاي ايران كه باشيم دلمان بي‌قرار خوزستان مي‌شود، بي‌قرار شهرها و روستاهايش، دشت‌ها و  بيابان‌هايش، نهرها و هورهايش، دريا و بندرگاه‌هايش، همه مي‌دانيم كه وجب به وجب اين سرزمين با خون شهيدان والامقام عطرآگين شده است.

چمران‌ها، باكري‌ها، باقري‌ها، همت‌ها و بسياري از سرداران و سربازان ارتش، سپاه، بسيج و جهاد با ورود به اين سرزمين و حضور در جبهه‌هاي نبرد حق و باطل و نثار خونشان نامي جاويدان گرفته‌اند.

در خوزستان  بود كه جواناني مانند علم‌الهدي، دقايقي، بقايي، فرجواني، جهان‌آرا و هاشمي‌ها تربيت شدند و با دفاع مقدس خود از ارزش‌ها و خاك كشور به خيل شهيدان پيوسته و جاودانه شدند.

ارتشيان دلاوري مانند صياد شيرازي، بابايي، كشوري، شيرودي و صدها هزار ارتشي ديگر براي دفاع از كيان اسلام و از حريم و فضاي زميني، هوايي و دريايي كشور بود كه عاشقانه راهي اين سرزمين شدند و در پايان نيز شهادت را در آغوش گرفتند.

شهيد فهميده، بهنام محمدي و هزاران نوجوان ديگر نيز در اين ديار حماسه آفريدند و به فيض شهادت نائل آمدند و از همين جا بود كه شهيدان بر بال ملائكه نشستند و آسماني شدند.

خوزستان در حوزه كتاب دفاع مقدس عقب‌تر از ساير استان‌هاست

علي موجودي عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول از فعالان فرهنگي و نويسنده ادبيات پايداري بوده و از سال 1395 در حوزه شهيدنگاري قلم مي‌زند. او به‌تازگي به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامي به‌عنوان چهره برتر هنر انقلاب اسلامي سال 1399 استان خوزستان معرفي شد.

موجودي در اين باره عنوان مي‌كند: به نظر من خوزستان در حوزه كتاب دفاع مقدس در سطح ملي به نسبت بسياري از استان‌ها عقب است و قهرمان‌هايش كمتر معرفي شده‌اند.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول اضافه مي‌كند: بايد دست به دست هم دهيم تا در سطح ملي، استان خوزستان حرفي براي گفتن داشته باشد.

روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول،  به اين مناسبت گفت‌وگويي را با موجودي از نويسندگان دوران دفاع مقدس و چهره برتر هنر انقلاب اسلامي سال 99 خوزستان ترتيب داده است كه مشروح اين گفت‌وگو در پي مي‌آيد:

 نويسندگي كتاب را از چه سالي آغاز كرديد؟

موجودي: از سال 1395 به سمت نويسندگي كتاب رو آوردم و به لطف خدا و پشتيباني شهدا تاكنون چهار اثر در حوزه شهدا و دفاع مقدس به دنياي نشر تقديم كرده‌ام كه عبارتند از كتاب «آسمان خبري دارد» مربوط به زندگينامه شهيد عبدالحسين خبري (انتشارات نيلوفران و انتشارات سرودانا چاپ دوم) سال 1395، كتاب جيبي «يادمان شهيد مدافع حرم سيدمجتبي ابوالقاسمي» (انتشارات نيلوفران) سال 1395، كتاب «سيد زنده است» مربوط به زندگي‌نامه شهيد مدافع حرم سيدمجتبي ابوالقاسمي (انشارات سرودانا) سال 1397 و اثر اخير نيز كتاب «ناجي» مربوط به زمانه و زندگي شهيد محمدحسين ناجي دزفولي بوده كه توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است.

به‌عنوان يك نويسنده و هنرمند ادبيات پايداري شناخته مي‌شويد، مهم‌ترين مشخصه‌هاي اين هنر و هنرمندان اين حوزه چيست؟

موجودي: در اين باره بهترين شاخصه‌ها را رهبر معظم انقلاب عنوان كرده‌اند. ايشان مي‌فرمايند: «ادبيات دفاع مقدس هم يك گونه‌ ادبي در قبال ساير ادبيات نيست. يعني اين جور نيست كه ما ادبيات حماسي داريم، عشقي داريم، اجتماعي داريم، پليسي داريم، يكي هم حالا مثلاً دفاع مقدس، نه. دفاع مقدس يك سرچشمه است، انواع و اقسام ادبيات را مي‌شود از آن انتزاع و استفاده كرد و از آن مي‌جوشد. مثل يك چشمه‌ جوشنده است كه انواع و اقسام ادبيات را مي‌شود خلق كرد در آن. مي‌شود متنهاي عالي تاريخي، اجتماعي، سياسي، عشقي، خانوادگي را از روي ادبيات دفاع مقدس و آنچه براي دفاع مقدس توليد مي‌شود ايجاد كرد. امّا نكته‌ مهم توليد متن است، ما احتياج داريم به توليد متن. اگر متن خوب و فاخر تهيه شد، آن وقت نمايشنامه از روي آن درست مي‌شود، فيلم سينمايي درست مي‌شود، شعر درست مي‌شود.»؛ بنابراين بالاترين شاخصه هنرمندان اين عرصه از نظر من بايد نگاه دقيق و الگوگيري و پياده‌سازي بيانات دقيق و ظريف حضرت آقا باشد.

نظر مقام معظم رهبري درباره فعاليت‌هاي صورت گرفته در حوزه دفاع مقدس

حضرت آقا فعاليت‌هاي صورت گرفته درباره دفاع مقدس را باارزش اما كم مي‌دانند و مي‌فرمايند: «هرچه از زمان دفاع مقدس دورتر مي‌شويم بايد به معرفت آن نزديك‌تر شويم؛ چراكه دست‌هاي تحريف‌گر در كمين هستند.» ايشان همواره جامع‌ترين مشخصه‌ها را در بيانات و راهكارهايشان ارائه مي‌كنند.

به نظر شما اقبال مخاطبان از ادبيات پايداري چگونه بوده و آيا اين هنر مردمي است يا مردمي مي‌شود؟

موجودي: در اين دوره استقبال خوبي از كتاب‌هاي حوزه ادبيات و پايداري شده و اثرگذاري بسيار زيادي هم در جامعه و سبك و فرهنگ زندگي مردم، به‌خصوص جوانان دارد. اكنون مرور زمانه و زندگي شهداي جوان، دهه هفتادي و دهه شصتي مدافع حرم كه عمدتاً الگوگيري شده از شهداي دفاع مقدس است، موجب اقبال بيشتري به اين حوزه از ادبيات شده است؛ اما به فرموده مقام معظم رهبري ما هرچه براي دوره دفاع مقدس سرمايه‌گذاري و كار كنيم، زياد نيست؛ چراكه ظرفيت هنري و ادبي كشور براي تبيين اين دوره، خيلي گسترده، وسيع و عميق بوده و از اين ظرفيت تاكنون استفاده خوب و درخوري نشده است.

به قول شهيد سيد هبت‌الله فرج‌اللهي «نظر كردن در زندگي شهيد، شهيدساز است». ادبيات پايداري ظرفيت بي‌نظير و ارزشمندي است كه مي‌تواند معجزه كند. معجزه در فرهنگ، در رفتار و كردار، در سبك زندگي.

به گمان من اگر بتوانيم شاخصه‌هاي زيباي مقاومت و پايداري و ارزش‌هاي بي‌نظير دوره دفاع مقدس را تكثير و ترويج كنيم، ميانبُر كم‌نظيري در ارتقاي معنوي جامعه خواهيم داشت و اين مستلزم تلاش و كوشش هنرمندان در توليد آثار فاخر و خواندني، مسئولان و ارگان‌ها درباره معرفي و تبليغات كتب، مردم در اقبال به سمت اين كتب و در تبليغات و معرفي كتاب‌ها به همديگر. چه در شبكه‌هاي اجتماعي و چه سينه به سينه.

 ادبيات پايداري را ويترين فعاليت‌هاي حوزه هنري مي‌دانند، حوزه هنري چگونه مي‌تواند هنرمندان اين حوزه و هنر پايداري را تقويت كند؟

موجودي: اكنون بيشترين تقويت را در تبليغات آثار فاخر و معرفي پيوسته و مكرر كتب اثرگذار و جريان‌ساز مي‌دانم. نبايد يك كتاب چاپ و در همان چاپ اول به پايان برسد و بايگاني شود.

حوزه هنري مي‌تواند با ارتباط با مساجد، هيئات، ارگان‌ها، مدارس و مجموعه‌هاي مردم‌نهاد، خواستار معرفي كتاب بارها و بارها و در طي بازه‌هاي زماني مختلف باشد. ارتباط با معلمان، استادان دانشگاه و ائمه جمعه و جماعات، منبري‌ها، تريبون‌داران و درخواست معرفي كتاب‌هاي خوب به‌صورت مستمر مردم را به سمت كتاب خواهد كشاند.

براي يك كتاب فاخر، نبايد با يك مراسم رونمايي يا يك جشن امضا كار به انتها برسد. مراسم رونمايي بايد آغاز يك جريان باشد و تداوم پيدا كند. براي استمرار اين جريان بايد از تكنيك‌ها، نوآوري‌ها و افراد، ارگان‌ها و رسانه‌هاي مختلف كمك گرفته شود.

مسير كم‌هزينه با ثمرات بي‌نظير معرفي يك كتاب توسط رسانه‌ها، نخبگان كشوري، استاني و حتي شهرستاني و افراد تأثيرگذار است.

 ادبيات دفاع مقدس به اهداف خود رسيده است؟

موجودي: ادبيات دفاع مقدس حوزه‌ بسيار اثرگذار به‌خصوص براي نسل جوان بوده كه هنوز تا رسيدن به اوج خود فاصله‌ها دارد و بايد جوان‌ترها به ميدان بيايند و البته برخي از بزرگ‌ترها نيز راه را براي جوان‌ترها باز كنند.

نوقلم‌ها خالصانه در مسير روايت از شهدا گام بردارند

استان خوزستان به‌عنوان محوري‌ترين استان اثرگذار در حوزه هشت سال دفاع مقدس، سرشار از سوژه‌هاي ناب، بكر و ناگفته و ناشنيده است؛ اما در حوزه كتاب دفاع مقدس و سطح ملي به نسبت بسياري از استان‌ها عقب است و قهرمان‌هايش كمتر معرفي شده‌اند.

بايد دست به دست هم دهيم تا در سطح ملي، استان خوزستان حرفي براي گفتن داشته باشد و شهدا و قهرمان‌هايش را همه بشناسند و اين جز با همدلي و همكاري و هم‌افزايي ايجاد نخواهد شد.

از جوان‌ترها، نوقلم‌ها و هركس كه مي‌تواند در اين مسير قلم بزند، دعوت مي‌كنم در حوزه شهيدنگاري وارد شود. هركس هر هنري دارد كه مي‌تواند با هنرش كاري مفيد در تكثير و ترويج شهدا داشته باشد وارد ميدان شود.

اين را هم بگويم كه شهدا را من انتخاب نكردم، يك جورهايي انتخاب شدم. براي برداشتن يك وزنه سنگين، امتحان بزرگ و انجام يك تكليف مهم.

همچنين اين توصيه را دارم كه از تلخي‌ها و سختي‌ها نهراسيد و در مسيري كه شهدا دستتان را بگيرند، هيچ‌كس نمي‌تواند راه شما را سد كند.

جوانان مخلصانه و خالصانه در اين مسير گام بردارند و هنرشان را نذر شهدا كنند، به‌خصوص در رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي در قالب كتاب، قصه، نقاشي، كتاب صوتي و هر هنر ديگري كه دارند. شما يك گام برداريد شهدا 100 گام برمي‌دارند.

يك لحظه بينديشيم كه شهدا طبق وصيت خيلي‌هايشان در قيامت سر راهمان را بگيرند و فقط يك سؤال بپرسند، شما با خون ما چه كرديد؟ اين گوي و اين ميدان. بسم‌الله.

به گزارش روابط عمومي، علي موجودي متولد سال 1360 در شهرستان دزفول بوده و اكنون دانشجوي دكتري تخصصي رشته مهندسي كامپيوتر و عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول در گروه مهندسي كامپيوتر است.

راه‌اندازي «سايت الف دزفول» كه نزديك 10 سال پيوسته و بدون توقف از شهداي شهرستان دزفول روايت مي‌كند، مقام سوم نثر ادبي كل كشور در جشنواره ملي ثقلين در اصفهان سال 1388، مقام برگزيده كشوري در حوزه نثر ادبي در جشنواره ملي جوان ايراني در تهران سال 1389، مقام برگزيده هشتمين جشنواره داستان كوتاه دفاع مقدس يوسف در خوزستان سال 1397، مقام اول كشوري پنجمين جشنواراه سراسري ققنوس سال مردادماه 1399، مقام برگزيده سوگواره ملي شعر عاشورايي طوفان طف ويژه اساتيد دانشگاه‌هاي سراسر كشور سال مهرماه 1399 و…، از سوابق و جوايز وي به شمار مي‌آيد.

انتهاي پيام
دزفول ، کوی آزادگان ، بلوار دانشگاه ، صندوق پستی 313 تلفن 9- 42420601 - 061 نمابر 42420890 - 061
Email : info@iaud.ac.ir
Powered by DorsaPortal