English/العربیة
۱۳۹۹ شنبه ۲۷ دي
دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول
 
نشست تخصصي استادان واحد دزفول با عنوان نظريه مقاومت در مكتب علمي و دفاعي شهيدان حاج قاسم سليماني و محسن فخري‌زاده برگزار شد.
حجت‌الاسلام خسروپناه: شهيد سليماني به اهميت جنگ شناختي پي برده بود/ هندوستان چگونه تحريم دارو و غذا را دور زد؟

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول، نشست تخصصي استادان دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول به مناسبت سالروز شهادت سرداران مقاومت شهيد قاسم سليماني و ابومهدي المهندس، چهليمن روز شهادت دانشمند هسته‌اي محسن فخري‌زاده و بزرگداشت حماسه 9 دي و دهه بصيرت با عنوان «نظريه مقاومت در مكتب علمي و دفاعي شهيدان حاج قاسم سليماني و محسن فخري‌زاده» با سخنراني حجت‌الاسلام عبدالحسين خسروپناه  در جوار يادمان شهداي گمنام دانشگاه آزاد اسلامي واحد دزفول برگزار شد.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي در اين نشست گفت: نظريه مسالمت به معني تسليم شدن كامل يا آرام در برابر استكبار است.

نظريه مقاومت در مكتب علمي و دفاعي شهيدان سليماني و فخري‌زاده

حجت‌الاسلام عبدالحسين خسروپناه با اشاره به نظريه مقاومت در مكتب علمي و دفاعي شهيدان حاج قاسم سليماني و محسن فخري‌زاده ادامه داد: نظريه مقاومت بر خواندن تاريخ معاصر، فعاليت‌هاي سياسي جهان و درس گرفتن از آنها تأكيد دارد.

 

وي با اشاره به استعمار انگلستان در هندوستان به بهانه سرمايه‌گذاري بيان كرد: اين كشور هرگز خيري براي هندوستان نداشته است.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه ژاپن هنوز هم مستعمره آمريكا است و ارتشي از خود ندارد، افزود: وقتي تركيه مقابل آمريكا ايستاد، عليه اين كشور هم كودتا شد و در نهايت به گفته خودشان ايران به كمك آمد.

خسروپناه با تبيين جنگ شناختي گفت: شهيد حاج قاسم سليماني به اهميت اين نوع جنگ پي برد و در اين حوزه فعاليت خود را آغاز كرد.

وي با بيان اينكه اكنون با جنگ‌ شناختي ملت‌ها را له مي‌كنند، تبيين كرد: تسليم حدي ندارد و كشوري كه مسالمت را در پيش ‌گيرد بايد مرتب عقب‌نشيني كند.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي با گوشزد كردن خطر توطئه دشمنان براي تجزيه ايران تبيين كرد: جنگ تحميلي با هدف تجزيه ايران انجام شد و اين برنامه‌ها در منطقه سابقه دارد؛ استعمار، پاكستان را در برابر هندوستان ايجاد كرد و اقبال لاهوري نخستين نظريه را در اين باره ارائه داد.

خسروپناه يادآور شد: حدود نيمي از مسلمانان بعد از ايجاد پاكستان از اين كشور به هندوستان و بنگلادش رفتند و جمعيت مسلمانان هندوستان كاهش يافت.

وي با بيان اينكه پاكستان و هندوستان هر دو بمب اتم دارند، گفت: آمريكا سه دهه هندوستان را تحريم دارو و غذا كرد، اما اكنون اين كشور در توليد غذا جزء نخستين كشورهاي جهان و دومين كشور در حوزه «آي.تي» است.

ماجراي پايان تحريم‌هاي هندوستان توسط آمريكا در سال 2000

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي، پايان تحريم‌هاي هندوستان توسط آمريكا در سال 2000 را يادآور شد و افزود: مقاومت در هندوستان جواب داد، اما مسالمت و تسليم در ليبي اين كشور را به اين وضعيت ناخوشايند درآورده است.

خسروپناه درباره وضعيت كنوني جامعه ايران نيز گفت: 30 درصد مشكلات مربوط به تحريم‌ها و 70 درصد آن مربوط به خودتحريمي است.

وي به نظريه مقاومت اشاره كرد و ادامه داد: نظريه مقاومت مي‌گويد با تمام كشورها مذاكره كنيد، نه اينكه محدود به آمريكا و اروپا باشيد. اين نظريه تجلي نظريه مقاومت را در حوزه دفاعي حاج قاسم سليماني و  تجلي نظريه علمي را شهيد محسن فخري‌زاده معرفي كرده است.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه گفت: نظريه مقاومت 6 ركن دارد. ركن اول عقلانيت است كه يكي از مهم‌ترين اركان آنهاست، يعني فكر وتدبير كردن و رسيدن به هدف، رشناليتي يعني تدبير انديشمندانه رسيدن به هدف.

خسروپناه، ركن دوم را مديريت عنوان و تأكيد كرد: برخي علم را براي آموزش و برخي ديگر آن را براي پژوهش مي‌دانند؛ از سوي ديگر بعضي‌ها علم، آموزش و پژوهش را براي مديريت نتجه‌بخش فرا مي‌گيرند كه به فرمايش مقام معظم رهبري يعني همان مديريت جهادي.

وي، ركن سوم را شجاعت عنوان كرد و گفت: از مباني شجاعت، عقلانيت و دانش است، اما نه اينكه هركس عقلانيت و دانش داشت شجاع هم هست.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي، مولفه چهارم را معنويت عنوان كرد و متذكر شد: معنويت يعني با عالم معنا ارتباط داشتن، عقلانيت و معنويت دقيقاً نقطه مقابل سابجكتيويزم(Subjectivism) يعني عقلانيت زميني بريده از آسمان است.


 

خسروپناه يادآور شد: معنويت يعني عقلانيت يا اينكه همان عقل استدلال‌گر و پيوند با آسمان و عالم معنا را هم داشته باشيد. عقلانيت و معنويت بايد در كنار هم داشت كه اين دو مكمل يكديگر هستند.

وي، مولفه پنجم و ششم را عبادت و حكمت عنوان كرد كه عبادت يعني كار براي خدا انجام دادن و حكمت نتيجه پنج مولفه‌اي‌ است كه مطرح شد.

تأكيد بر تدبير انديشمندانه براي رسيدن به اهداف انقلابي

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي با تأكيد بر لزوم تدبير انديشمندانه براي رسيدن به اهداف مدنظر بيان كرد: حاج قاسم با تدبير و عقلانيت، فاطميون و زينبيون را ايجاد كرد كه اكنون افرادي دانشمند و قدرتمند در بين آنها وجود دارد.

خسروپناه افزود: شهيد فخري‌زاده داراي تخصص مهندسي هسته‌اي و مدرك فوق ليسانس بود، اما در برخي جلسات او استاد تمام‌هاي فلسفه و فيزيك نيز حضور داشتند و از او درس ‌آموختند.

وي با بيان اينكه شهيد فخري‌زاده علم را براي مديريت نتيجه بخش آموخت، تأكيد كرد: شهيد فخري‌زاده در زمينه علم هسته‌اي و توليد واكسن كرونا از اين طريق فعاليت كرد.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي، شجاعت را يكي از مولفه‌هاي مهم مقاومت دانست و افزود: ترس موجب ممانعت از حركت با وجود داشتن دانش مي‌شود.

خسروپناه  با اشاره به تأكيد مقام معظم رهبري بر علم و پژوهش گفت: علاوه بر تكرار حرف‌هاي حضرت آقا لازم است اين حرف‌ها عملي شوند.

وي با بيان اينكه شجاعت در شخصيت حاج قاسم وجود داشت، افزود: معنويت و عبادت از مولفه‌هاي مقاومت هستند و به معني پيوند با آسمان علاوه بر استفاده از عقلانيت است.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه درصدي از مبتلايان به كرونا به‌دليل ترس از اين بيماري و نااميدي فوت مي‌كنند، بيان كرد: يكي از راه‌هاي اميد به زندگي، معناشناسي و ارتباط با خدا است.

خسروپناه با تأكيد بر اينكه دانش بايد در خدمت به شهرها باشد، گفت: دانشگاه بايد براي رفع مشكلات جامعه نظير فاضلاب خوزستان و جرايم و  راهكار ارائه دهد.

وي با بيان اينكه اداره جامعه با دانش ممكن است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامي و جندي شاپور دزفول بايد در خدمت و پشتيبان مسوولان شهرستان باشند، چراكه اداره شهر و دانشگاه بدون دانش ممكن نيست.

معاون علوم انساني و هنر دانشگاه آزاد اسلامي بيان كرد: استادان دانشگاهي درصورت دنبال كردن نظريه مقاومت تأثيرگذاري بيشتري در جامعه دارند، اما متأسفانه برخي استادان همچنان گرفتار اصولگرايي و اصلاح‌طلبي هستند و انسجام ندارند.

خسروپناه با بيان اينكه دانش و اخلاص استادان دانشگاهي دزفول در مسير رشد شهرستان هدايت شود، افزود: شهيد سليماني و فخري‌زاده اصولگرا و اصلاح‌طلب نبودند، بلكه ولايي بودند و به جامعه خدمت مي‌كردند.

 

انتهاي پيام

دزفول ، کوی آزادگان ، بلوار دانشگاه ، صندوق پستی 313 تلفن 9- 42420601 - 061 نمابر 42420890 - 061
Email : info@iaud.ac.ir
Powered by DorsaPortal